Dębnica Kaszubska

Robotyka Lego WeDo

Klocki, które bawią i uczą.W trakcie zajęć dzieci mają możliwość rozwijania swoich pomysłów. Często spotykają się by ożywić swoje marzenia o robozwierzaku czy mega szybkim wyścigowym robocie. Dzięki zróżnicowanym stopniu  trudności projektów,  uważamy, że projekty  Lego WeDo 2.0 skupiają się na rozwijaniu świetnych nawyków u dzieci.

Po pierwsze -angażują do dyskusji, uczą rozwiązywać problemy a przede wszystkim prowokują do poszukiwań logicznego rozumowania. Dzięki użyciu popularnych klocków nauka staje się zabawą. Dodatkowo praca z tabletem potęguje chęć zdobywania wiedzy.
Doświadczenie pokazuje, że pod koniec każdych zajęć w dzieciach budzi się refleksja, pojawiają się pytania i ciekawość dotycząca konkretnego projektu. Czy następnym razem mogę zaprogramować swój pojazd tak, by jechał szybciej? Dlaczego czujnik ruchu nie zadziałał? Silnik – co to takiego?
Wymiana doświadczeń nawet pomiędzy najmłodszymi uczestnikami warsztatów daje sporą dawkę zadowolenia zarówno instruktorom jak i samym uczestnikom warsztatów.

Robotyka Lego SPIKE

LEGO Education SPIKE Prime to nowe zestawy edukacyjne do nauki robotyki. Kolorowe elementy do budowy, prosty w obsłudze sprzęt elektroniczny oraz  intuicyjny język programowania, oparty na Scratch „przeciągnij i upuść” angażują uczniów do rozwiązywania problemów o różnym stopniu trudności i uczą logicznego myślenia. Proponujemy łatwe lekcje dla początkujących, ale także nieograniczone, złożone projekty dla starszych, zaawansowanych uczniów. Lego Spike to praktyczne rozwiązanie dla starszych uczniów szkół podstawowych. System przeznaczony jest dla każdego — bez względu na poziom wiedzy. Program zajęć zakłada testowanie i przerabianie robotów, bawienie się danymi, optymalizowanie programów, dzięki czemu dzieci zaczynają myśleć jak inżynierowie.

Programowanie Minecraft

Świetnie wszystkim znana aplikacja, która polega na tworzeniu własnych niczym nieograniczonych światów. Dodatkowym atutem gry są jej możliwości programistyczne. Dzięki temu, że świat Minecrafta jest tak rozległy i złożony, a gracz bierze aktywnie udział w jego tworzeniu, gra jest doskonałą pomocą edukacyjną do nauki programowania dla najmłodszych.
Głównie dzieci mają za zadanie zaprogramować własne elementy gry i wykorzystać je podczas zabawy.
Zadaniem dzieci w czasie warsztatów jest rozwiązywanie, zagadek przygotowanych przez instruktorów a w tym celu także wzajemna współpraca z wykorzystaniem logiki i narzędzi programistycznych. Jest to świetny czas zabawy z możliwością  wprowadzenia dzieci i młodzieży w programowanie.
Dla starszych dzieci przygotowaliśmy zaawansowane warsztaty konstruowania w Minecrafcie! To niepowtarzalna okazja spojrzenia na swoją ulubioną grę oczami profesjonalnego programisty. Poznamy nowe języki programowania  oraz tworzenia skryptów modyfikujących świat i jej różne elementy. I tu zaczyna się  ulubiony Minecraft, lecz tym razem w połączeniu z jednym z najbardziej znanych i uniwersalnych języków programowania – Pythonem. To właśnie za jego pomocą dzieci będą projektować i programować minecraftowy świat wedle własnych upodobań.

Warsztaty naturalnych kosmetyków

Dzieci w czasie warsztatów mają zapewnione wszystkie składniki, z których wyczarują naturalne i skuteczne kosmetyki. W dodatku będą one obłędnie pachnieć w całym domu.

Pod okiem naszego animatora będą mogły korzystać także z profesjonalnego sprzętu, który wygląda niczym wyjęty z pracowni chemicznej. W końcu tworzenie kosmetyków w dużej mierze polega na odpowiednim odmierzeniu składników, ich przygotowaniu i połączeniu ze sobą. Tak więc oprócz świetnej zabawy Twoje dziecko będzie mogło się poczuć, jak w prawdziwym laboratorium kosmetycznym.

Taka forma zabawy to doskonały sposób na „przemycenie” wiedzy z różnych dzieci, np. chemii, fizyki, ale i ekologii czy biologii. Do tworzenia kosmetyków często bowiem wykorzystuje się naturalne wyciągi z roślin. Często suszonych kwiatów używa się także do dekoracji gotowych produktów np. mydeł czy kuli kąpielowych.

Warsztaty papieru czerpanego

Na tych warsztatach dzieci zamoczą ręce w pulpie, żeby wydobyć papierową masę i stworzyć z niej cuda. Ze starych gazet zrobią papier czerpany i używając fantazji zatopią w nim kwiaty i listki. Warsztaty mają na celu przybliżenie uczestnikom procesu wytwarzania papieru metodą czerpania z pulpy celulozowej. Kartka może być oprawiona w ramkę. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymują własnoręcznie zrobiony arkusz papieru.

Warsztaty rakietowe

Warsztaty rakietowe dla dzieci. To świetna zabawa i szansa na stworzenie własnych, niezwykłych konstrukcji. Podczas warsztatów młodzi ludzie mogą też rozwijać swoje zdolności manualne poprzez klejenie, montowanie czy wiązanie tworzonych modeli. Każdy uczestnik otrzyma model korpusu rakiety METEOR o wysokości 850 mm i średnicy 32 mm. Ten model rakiety jest jednym z większych rakiet ze spadochronem oferowanych na rynku.

Laboratorium młodego chemika

Podczas zorganizowanej zabawy przez naszą instruktorkę dzieci nie tylko świetnie spędzają czas w swoim gronie. One uczą się przez zabawę! A to najlepszy sposób wprowadzenia dziecka do fascynującego świata nauki. Dzięki przygotowanym specjalnie na tę okazję doświadczeniom mogą samodzielnie przekonać się, jakie reakcje wywołuje łączenie ze sobą z pozoru zwykłych składników. Przy pomocy powszechnie dostępnych produktów, mogą same stworzyć coś pełnego naukowej magii. Dzieci samodzielnie doświadczają, próbują i świetnie się bawią. Do swojej dyspozycji mają profesjonalną odzież ochronną i sprzęt prawdziwego naukowca – menzurki, pipety i wiele innych produktów, które pozwolą im pod okiem animatora wykonać wiele eksperymentów.

Co je czeka w czasie zabawy w naszym laboratorium? Zaproszenie do niesamowitego świata eksperymentów, które będzie mogło wykonać samodzielnie pod okiem wykwalifikowanego animatora. Każde dziecko wykonuje eksperymenty samo wyposażone w odzież ochronną i odpowiedni sprzęt. Do eksperymentów używamy prostych składników takich jak soda, ocet czy barwniki spożywcze. Jednak niech ich prostota Cię nie zwiedzie. Przy ich pomocy dzieci stworzą między innymi efektowny wybuch kolorowej lawy!

Gry terenowe

https://coolturka.eu/integracja/

Elektronika

Praca manualna przy pomocy narzędzi jak i specjalistyczna wiedza, którą dzieci otrzymują od naszych instruktorów sprawia, że nie ma nic tak przyjemnego jak stworzenie własnego systemu alarmowego do ochrony szkolnego plecaka czy własnego systemu do sterowania światełkami na choince.  W trakcie kolejnych zajęć  dzieci zbudują wiele układów, które same będą testowały, sprawdzały a co ważne modyfikowały i eksperymentowały.

Zajęcia skupiają się na takich kwestiach jak działanie kondensatora, rezystora, tranzystora czy praktyczne zastosowanie prawa Ohma.

Podczas warsztatów dzieci nauczą się budować oraz programować mikrokontrolery do różnych zadań. Poznają tajniki sterowania pilotem od telewizora, obsługi czujników odległości, światła, wychyleń czy koloru. Zastosują tę wiedzę w praktyce, budując np. roboty omijające przeszkody czy pokonujące labirynt. Wykorzystają przy tym zestawy Arduino pozwalające na programowanie kontrolerów w języku C++.

Na warsztaty elektroniczne  zapraszamy dziewczynki i chłopców w różnym wieku i na różnym poziomie umiejętności.