Rodzinne wędrowanie. 11-20 sierpnia 2023

Beskid Niski


Dla kogo jest ten wyjazd? 
Jeżeli szukasz wytchnienia i nie masz pomysłu na spędzenie wakacji… Jeżeli  lubisz nieplanowane przygody podczas podróży… Jeżeli zastanawiasz się co fajnego pokazać swojemu dziecku w tym roku… 

Ten wyjazd jest  właśnie dla Ciebie!!!

Beskid Niski wzywa wszystkich spragnionych bycia w bliskości z naturą, chcących oderwać się od codziennych problemów i wszelkiego rodzaju rozpraszaczy,  a my Wam ten Beskid  chcemy pokazać z zupełnie wyjątkowej strony!!!

Uczestnicy wyprawy, zarówno dzieci jak i rodzice, będę mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat planowania wyjazdów w góry i przygotowania ekwipunku, a także dowiedzieć się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo,  komfort podróży i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Wasze dzieci będą miały okazję podnieść swoje kompetencje społeczne, a Wy ze zdziwieniem odkryjecie na jak wiele je stać kiedy pozwoli im się działać samodzielnie !
Wspólne rozmowy przy herbacie, czas spędzony przy ognisku, lub chwile samotności na trawie pozytywnie wpłyną na Wasz organizm i na regenerację psychiczną.

Oprócz zbliżenia do natury stawiamy  na dobrą atmosferę, bycie ze sobą i bycie z drugim człowiekiem.

1+1 oznacza jeden rodzic i jedno dziecko.

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się dlaczego taki układ??? 

… A to dlatego, żebyście nie byli obciążeni rodzinnymi przyzwyczajeniami. Proponujemy Wam pobyć ze swoim dzieckiem tak, jak nie macie na to czasu na co dzień i odkryć inny poziom Waszych relacji i potrzeb. Zależy mi, aby każdy z Was czuł się komfortowo, dlatego ważne jest abyście zapoznali się z zawartymi tutaj informacjami.
Stopień trudności średni  3  /  5 

Koszt wyjazdu za dwie osoby (rodzic + dziecko) – 3000zł ( koszt dziecka 2000zł + koszt opiekuna 1000zł)
Opłata obejmuje: Noclegi, przejazd do miejsca rozpoczęcia wędrówki (DUKLA) oraz powrót, wyżywienie, a właściwie produkty przeznaczone do wspólnego żywienia( szczegóły w dalszej części informacji), bilety wstępu do muzeum w Krośnie i w Bóbrce opłata organizacyjna.

1.  Dla jakiego dziecka przewidziany jest ten wyjazd?
W czasie naszej wędrówki najdłuższy odcinek będzie wynosić około 15km. Z doświadczenia wiem, że jest to normalny dystans dla dziewięcio czy dziesięciolatka. Wiem też, że z takim dystansem poradzą sobie dużo młodsze dzieci, odpowiednio zmotywowane i nieobciążone strachem przenoszonym na nie przez rodzica. Każde dziecko jest inne, pod względem kondycji fizycznej jak i psychicznej. Umiejętności dzieci  radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem także są różne. W takim przypadku to od nas, dorosłych, zależy czy dziecko sobie poradzi. Rodzicu! Zachęcaj, nie wprowadzaj swoimi słowami zwątpienia, omawiaj pozytywne aspekty takiej wędrówki, a mi daj szansę wytłumaczyć młodemu włóczykijowi na czym będą polegały ewentualne trudności na szlaku i jak sobie z nimi poradzimy. Podczas wyprawy bądź partnerem, a nie rodzicem,  bądźcie zespołem.  

2.Cel wyjazdu 

Jak już wcześniej wspomniałem celem wyjazdu jest bliskość z naturą i wspólne funkcjonowanie na jej warunkach…
Wzajemne oderwanie się od wszelkich rozpraszaczy, spojrzenie na siebie z innej perspektywy, z radością, na luzie i bez pośpiechu.
Nie bez znaczenia jest również poznanie historii i ciekawostek regionu, którego będziemy gośćmi, czyli  Beskidu Niskiego.

3. Czy trzeba być na całym turnusie?
Każdy para – rodzic dziecko, samodzielnie decyduje na jaki okres dołączą do naszej ekipy, deklarując to w karcie wyjazdu. 
Najlepszą opcją ze względów logistycznych jak i finansowych jest wyjazd na cały turnus.
Osoby które wybiorą  wersję krótszą, muszą zapoznać się z dokładną informacją dotyczącą płatności.

4. Noclegi-warunki

Noclegi z jakich będziemy korzystać to głównie schroniska studenckie, szkolne, schroniska PTTK,  a także agroturystyka. W sytuacjach trudnych, nieplanowanych z różnych względów niewykluczone jest spanie w namiocie lub na tak zwanej glebie ( podłoga udostępniona przez opiekuna bazy noclegowej). Śpiwór to podstawa nocnych wygód, więc musi  być na wyposażeniu każdego uczestnika wyprawy… im mniejszy tym lepszy! Odradzam zabierania popularnych, ciężkich, grubych śpiworów wojskowych. ( pamiętajcie, że trzeba będzie je nosić)

5. Transport

Podczas całej podróży korzystać będziemy z komunikacji kolejowej i autobusowej, a także z lokalnych przewoźników, tak zwanych busiarzy:⁠-⁠)

6. Opieka nad dzieckiem

KAŻDY RODZIC,  PRZEZ CAŁY CZAS TRWANIA WYPRAWY,  SPRAWUJE OPIEKĘ NAD SWOIM DZIECKIEM I TO ON ODPOWIADA ZA JEGO BEZPIECZEŃSTWO TAK SAMO JAK I ZA SWOJE.

7. Ubezpieczenie.
W koszty wyjazdu NIE JEST wliczone ubezpieczenie NW, OC. Jeżeli uczestnik ma taką potrzebę, to zakupuje je według własnych potrzeb.

8. Sprzęt.
Jeżeli nie posiadasz czegoś z podanej listy daj mi znać, być może mamy coś w zasobach stowarzyszenia lub nasi zaprzyjaźnieni klubowicze użyczą Tobie np. plecaka.
Lista rzeczy które będą nam najbardziej potrzebne w czasie wędrówki:
-Plecak trekkingowy dla rodzica i dziecka dostosowany do wzrostu ( nie może to być plecak szkolny)
-Buty trekkingowe
-Obuwie zmienne
-Kurtka trekkingowa
-Polar
-Buffa
-Spodnie trekkingowe
-Koszulka termo
-Czapka
-Okulary UV
-Skarpetki
-Czołówka
-Odblask
-Śpiwór
-Kijki trekkingowe ( opcjonalnie)
-Dokumenty
-Legitymacja szkolna
-Legitymacja PTTK (nie jest konieczna)
-Książeczka lub zeszyt na pieczątki.
-Niezbędnik
-Mapa Beskidu Niskiego-Laminowana
-Kompas
-Kubek na wrzątek
-Krem  z filtrem
-Telefon + ładowarka + numery kontaktowe na kartce doczepione do telefonu.

9. Trasa główna

Przedstawiamy szkic trasy obozu wędrownego. Oprócz trasy głównej będą realizowane inne odcinki trekkingowe.

10. Potrzebne aplikacje na telefonie
Mapa turystyczna, Mapy, Ratunek, Jak dojadę, Epodróżnik, BILKOM, pogoda IMGW, radar pogodowy.
Aplikacje do odczytania współrzędnych i wysłania ich za pomocą SMS.
Przewidujemy szkolenie z obsługi tych aplikacji jeszcze przed wyjazdem.

11. Warsztaty dla dzieci, chillout dla rodziców.
W czasie wyprawy Wasze dzieci będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, które przygotuje i poprowadzę osobiście np edukacja w zakresie nawigacji, edukacja leśna,  gry logiczne. Planuję również zabrać dzieci na wspólne wędrowanie, a Wy w tym czasie będziecie mieli możliwość odpoczynku lub integracji.

12. Regulamin wyjazdu i dobre maniery.
Każdy uczestnik ma obowiązek przestrzegania regulaminu obozu, który będzie omówiony i przekazany na spotkaniu organizacyjnym dla osób zakwalifikowanych do wyjazdu.

Dobry humor i Savoir Vivre turysty  ” pakujemy” do placków i korzystamy z nich przy każdej nadarzającej się okazji…. Nie marudzimy ( przecież sami tego chcieliście 😉), dbamy o innych członków grupy i dzielimy się tym co mamy…zwłaszcza z organizatorem wycieczki😉

To co wzięliśmy ze sobą na szlak wraca z nami do obozu …w żołądku, czy w plecaku…. ewentualnie trafia do napotkanego kosza na śmieci. 

13. Spotkanie organizacyjne przed wyjazdem
Termin: początek Lipca na platformie TEAMS

14. Przychodnie, apteki, sklepy w okolicy.
PORADNIA OGÓLNA  ul. Słowacka 11, 38-450 Dukla   tel. 13 433 00 11,   13 444 04 46 ,   607 53 33 33
SOR  KROSNO  ul. Korczyńska 57, 38-400 Krosno tel. 13 43 78 000, Fax. 13 43 78 204
APTEKI
Dukla Apteka Viva Słowacka 11 · 13 433 17 06
Dukla Świętego Jana z Dukli 2
Dukla Apteka „Przy Trakcie” Żwirki i Wigury 1 · 13 433 03 14
BUS
MAREK  tel. 516 133 011 Cergowa 216, 38-450 Cergowa
MIKO Adres: Łęki Dukielskie 258, 38-456 Łęki Dukielskie Telefon: 601 192 046
Rozkład jazdy busów MIKO, DROMADER, BESKID, MIŚ https://dukla24.pl/rozklad-jazdy/

16. Żywienie
Cała grupa żywi się wspólnie.
Razem dzielimy się czynnościami związanymi z przygotowaniem posiłków  i razem przygotowujemy, np. herbatę, kanapki, obiady czy kolację. Dzieci także uczestniczą w przygotowaniach chyba, że opiekun  grupy zadecyduje inaczej.
Produkty na posiłki w miarę możliwości będą kupowane w lokalizacji bliskiej miejsca noclegowego. Produkty będziemy musieli przetransportować dzięki sile własnych mięśni, we własnych plecakach.

17. Karta zgłoszenie uczestnictwa
Każdy uczestnik wypełnia kartę i przesyła ją do 15 czerwca.

18. Wpłaty zadatku- gwarancja rezerwacji miejsca
Aby zapisać się na wyjazd należy wpłacić zadatek, który nie jest zwracany w przypadku rezygnacji.  Zadatek wynosi 1000zł  Wpłata na konto stowarzyszenia  W tytule : Zadatek na obóz rodzinny + imię i nazwisko uczestników.
Pozostała kwota 2000zł do 1 sierpnia. Koszty wyprawy mogą się zmienić ( +/- 200zł)

19.  Zbiórka na dworcu PKP
Minimum 45 minut przed odjazdem pociągu zbieramy się w holu głównym dworca PKP
W tym dniu nie ma możliwości uzupełniania dokumentacji, płatności itp.
W czasie podróży będziemy mieć chwilę na przekazanie informacji organizacyjnych, integrację i odpoczynek. Proszę nie przymuszać dzieci do spania. Niech czują się swobodnie. 

20. Sanitariaty

W czasie naszej wędrówki We wszystkich miejscach jest możliwość umycia się.
W niektórych obiektach, trzeba będzie wodę podgrzać na piecu ( Zawadka Rymanowska, Zyndranowa, AKT Maluch) W pozostałych obiektach powinna być dostępna ciepła woda użytkowa. Biorąc prysznic miejmy na uwadze ograniczenia ilościowe takiej wody. Należy korzystać z umiarem myśląc o innych uczestnikach wyprawy.

21. Bezpieczeństwo uczestników.
Poruszamy się grupą lub podzieleni na mniejsze zespoły, Każdy ma pod opieką swoje dziecko.
W przypadku oddalania się od grupy, zmiany w zaplanowanym przejściu trasy, wyjścia z bazy nawet na krótki spacer musisz powiadomić o tym kierownika lub innego uczestnika wyprawy.
Naucz siebie i dziecko udostępniać swoją lokalizację za pomocą SMS.
W obiektach obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych. Osoby obsługujące piec, muszą czuwać nad jego prawidłowym użytkowaniu.
Dzieci nie mogą same oddalać się od terenu bazy.
Dzieci mogą mieć przy sobie telefony do ewentualnej lokalizacji.
Przy ognisku zwracamy uwagę na posługiwanie się kijami (dzieci często obracają się z kijem nie patrząc na innych).
Żywność zawsze zabezpieczona aby nie dokarmiać dzikich zwierząt.
Nie dokarmiamy psów przychodzących do schronisk.
TELEFON ALARMOWY GOPR- 601 100 300
Beskid Niski podzielony jest na dwa obszary działania ratowników GOPR. Obszar po którym będziemy się poruszać należy do grupy Bieszczadzkiej.

Wykaz stacji ratunkowych

 1. Rogi – ratownik Stanisław Gołąbek tel. 013-4353308
 2. Komańcza- rat. Jerzy Żak tel. 013-4677063
 3. Stacja Ratunkowa przy schronisku na Magurze Małastowskiej tel 0-18 351-80-57

Dyżurki

 1. Dyżurka przy wyciągu na Magurze Małastowskiej sezon zimowy – godziny pracy wyciągów

21. Plan wyjazdu – może się zmienić w każdej chwili trwania obozu wędrownego, o czym każdorazowo decyduje  Kierownik wyjazdu.

 1. Piątek 11.08.2023 
  Zbiórka : godzina 21:00
  Wyjazd 21:55-08:36   Słupsk- Kraków  PKP TLK 83170
  Kraków- Dukla  BUS  (możliwy przystanek w Krośnie i wejście do muzeum)
  Nocleg w SSM Dukla
  https://miastoszkla.pl/ http://www.schronisko-dukla.pl/
 2. Sobota 12.08.2023
  Dukla- góra Cergowa-Zawadka Rymanowska
  Nocleg: Chatka Studencka w Zawadce Rymanowskiej,  SKPB Lublin
  https://chatki.com.pl/zawadka.html
 3. Niedziela 13.08.2023
  Zawadka Rymanowska – Odpoczynek w formie lekkiego trekkingu, integracja grupy.
  Nocleg: Chatka Studencka w Zawadce Rymanowskiej,  SKPB Lublin
  https://chatki.com.pl/zawadka.html
 4. Poniedziałek 14.08.2023
  Zawadka Rymanowska- góra Piotruś-Zyndranowa
  Nocleg Chatka Studencka Zyndranowa, SKPB Rzeszów 
  https://chatki.com.pl/zyndranowa.html
 5. Wtorek 15.08.2023
  Zyndranowa – Odpoczynek w formie lekkiego trekkingu, integracja grupy.
  Nocleg: Chatka Studencka Zyndranowa, SKPB Rzeszów 
  https://chatki.com.pl/zyndranowa.html
 6. Środa 16.08.2023
  Zyndranowa-Tylawa-Ropieńka-Chatka AKT  Maluch
  Nocleg: AKT Maluch  https://chatki.com.pl/ropianka.html
 7. Czwartek 17.08.2023
  Ropieńka-Chyrowa
  Nocleg: Agroturystyka Chyrowa
 8. Piątek 18.08.2023
  Chyrowa-Dukla-BUS MIŚ do  Bóbrka
  Nocleg Bóbrka- SSM
  https://zsipbobrka.szkolnastrona.pl/index.php?c=page&id=34
 9. Sobota 19.08.2023
  Bóbrka- Muzeum -KROSNO
  Zwiedzanie MUZEUM przemysłu naftowego  od godziny 08:00- 11:00
  https://bobrka.pl/
  Cmentarz wojenny 1914-15
  Punkt widokowy
  Przystanek autobusowy m. Rogi droga krajowa nr 19
  Przejazd do Krosna Busem MIŚ
  Wyjazd z KROSNA do Krakowa do godziny 16:00
  Obiad w Krakowie
  Wyjazd godzina 23:09 -09:44
  Kraków -Słupsk IC 38172
 10. Niedziela 20.08.2023
  PKP Słupsk 09:44 

Masz pytanie lub wątpliwości? 
Napisz Coolturka.warsztaty@gmail.com

Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Nowakowski 
Prezes Stowarzyszenia Coolturka


Organizatorem wypoczynku jest Stowarzyszenie Coolturka & BONA VIA Agnieszka Szymańska z siedzibą w Skierniewicach ul. Mazowiecka 1B pok. 102, działającą w oparciu o ZAŚWIADCZENIE o wpisie do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Łódzkiego pod numerem 242 i wpis do ewidencji działalności gospodarczej pod poz. 12307